Salt la conținut

Noutăţi

A A A

Orașul Greater Sudbury înregistrează o creștere constantă în primul trimestru al anului 2023

Industria construcțiilor din Greater Sudbury rămâne constantă în primul trimestru al anului 2023, cu o valoare totală de construcție de 31.8 milioane USD a autorizațiilor de construire emise. Construirea de locuințe unice, semi-decomandate și noi unități secundare înregistrate contribuie la diversificarea fondului de locuințe în întreaga comunitate.

„Consiliul se angajează să încurajeze dezvoltarea economică și să atragă noi investiții”, a declarat primarul din Greater Sudbury, Paul Lefebvre. „Pe măsură ce populația noastră și economia locală cresc, trebuie să lucrăm cu partenerii noștri pentru a ne asigura că avem condițiile potrivite – inclusiv locuințe adecvate, terenuri industriale deservite și servicii de dezvoltare de cea mai bună calitate – pentru a profita de aceste oportunități pentru o creștere durabilă.”

Pentru a sprijini dezvoltarea afacerilor și atragerea investițiilor, Strategia de ocupare a terenurilor oferă recomandări și îmbunătățiri pentru a spori viteza de intrare pe piață a oportunităților de investiții. Un nou Plan de Îmbunătățire a Comunității Terenului pentru Ocuparea Forței de Muncă (CIP) la nivel de oraș este acum în curs de dezvoltare, urmând să urmeze consultarea comunității și implementarea completă urmând să aibă loc mai târziu în acest an. În plus, Consiliul a direcționat finalizarea lucrărilor de proiectare detaliate pentru nevoile de infrastructură în cinci zone identificate din Greater Sudbury, pentru a se asigura că terenurile noastre industriale sunt pregătite pentru investiții.

„Cu inovația, talentul și expertiza comunității noastre, Greater Sudbury este pregătit pentru noi oportunități de investiții și creșterea afacerii”, a declarat Ed Archer, șeful administrației orașului Greater Sudbury. „Cu conducerea primarului și a consiliului nostru, vom continua să aducem politici și programe pentru a realiza acest potențial.”

Aliniat cu eforturile de sprijinire a dezvoltării afacerilor, un nou portal online, repede, a fost testat pentru a îmbunătăți procesul de aprobare pentru cererile și autorizațiile de construcție. Portalul online este deja disponibil pentru unii dezvoltatori și va fi disponibil pe scară largă în al doilea trimestru, permițând dezvoltatorilor și rezidenților să trimită, să urmărească și să-și gestioneze aplicațiile online.

Incubatorul din centrul orașului Innovation Quarters/Quartier de l'innovation a găzduit o tabără de 10 săptămâni Venture Bootcamp, cu 67 de participanți care au primit învățare în domenii cheie pentru startup-uri și antreprenori pentru a ajuta la pregătirea unei cohorte robuste pentru Programul de incubație. Un program de incubație de 12 luni va fi lansat în al doilea trimestru al anului 2023 cu mai mulți antreprenori aspiranți și startup-uri aflate în stadiu incipient.

Greater Sudbury continuă să primească noi veniți, cu 81 de persoane aprobate prin Programul Pilot de Imigrare Rurală și Nordică (RNIP) în primul trimestru al anului 2023. Aceasta reprezintă 158 de noi rezidenți pentru comunitatea noastră atunci când sunt incluși soții și membrii familiei. Programul continuă să plaseze Greater Sudbury pe harta internațională pentru a atrage talente și pentru a aborda lipsa cheie de forță de muncă. Cererea continuă să fie puternică, cu noi aplicații sosind zilnic.

Pentru a afla mai multe despre creșterea economică a Marii Sudbury în 2023, vizitați investsudbury.ca/about-us/economic-bulletin. Informațiile aferente vor fi partajate și raportate trimestrial.

-30-