Salt la conținut

Noutăţi

A A A

Sectorul minier și auto se întâlnește în Greater Sudbury pentru a doua conferință anuală privind vehiculele electrice cu baterii

Pe baza succesului evenimentului inaugural de anul trecut, 2023 BEV Detaliat: Mine către mobilitate conferința va continua să avanseze conversația către un lanț de aprovizionare cu baterii electrice complet integrat în Ontario și în toată Canada.

Conferința va avea loc pe 31 mai și 1 iunie 2023, la Colegiul Cambrian de Arte Aplicate și Tehnologie, unul dintre cele mai importante colegii de cercetare din Canada pentru cercetarea și tehnologia industrială a vehiculelor electrice cu baterii (BEV).

„În calitate de lider global în adoptarea tehnologiei BEV în minerit și electrificare, Greater Sudbury joacă un rol vital în progresele lanțului de aprovizionare cu baterii electrice”, a declarat primarul orașului Greater Sudbury, primarul Lefebvre. „Orașul nostru are pământul, talentul și resursele, iar noi sprijinim activ partenerii noștri din sectorul auto. Așteptăm cu nerăbdare să primim delegații conferinței din Ontario și nu numai.”

Pe măsură ce producătorii de automobile trec la vehicule complet electrice până în 2040, acest eveniment reunește lideri din toată Canada pentru a se concentra asupra întregului lanț de aprovizionare BEV și creează relații între liderii din minerit, auto, tehnologia bateriilor, transport și energie verde.

Evenimentul din acest an include o expoziție diversă de vehicule de consum electric cu baterii, de tranzit și de agrement, precum și echipamente miniere care vor fi accesibile delegaților conferinței și publicului.

„Adunarea liderilor din industrie pentru o conversație critică axată pe acțiune, cu un scop comun, demonstrează angajamentul nostru de a promova lanțul de aprovizionare cu baterii electrice”, a declarat Ed Archer, șeful administrativ al orașului Greater Sudbury. „Suntem mândri să găzduim acest eveniment și să demonstrăm potențialul de inovare al comunității noastre, prezentând în același timp talentul și expertiza incredibile pe care le avem aici, în nord.”

Conferința va include o gamă largă de vorbitori, inclusiv Onorabilul Vic Fedeli, Ministrul Dezvoltării Economice, Crearea de Locuri de Muncă și Comerț și Jean Marc Leclerc, Președinte și Chief Executive Officer, Honda Canada. Alți vorbitori includ reprezentanți de la:

Producătorii globali de automobile din Canada

Asociația minieră din Canada

Electric Autonomy Canada

Asociația producătorilor de vehicule din Canada

BEV In-Depth: Mines to Mobility este prezentat de City of Greater Sudbury, Greater Sudbury Development Corporation, Frontier Lithium, Cambrian College of Applied Arts and Technology, Electric Vehicle Society, Electric Autonomy Canada și Ontario Vehicle Innovation Network. Pentru detalii complete despre conferință, inclusiv informații despre înregistrare, vizitați www.bevindepth.ca.