Salt la conținut

Noutăţi

A A A

Prima unitate de procesare a materialelor pentru baterii din aval din Canada care va fi construită în Sudbury

Wyloo a încheiat un Memorandum de Înțelegere (MOU) cu orașul Greater Sudbury pentru a asigura o parcelă de teren pentru a construi o unitate de procesare a materialelor bateriei în aval. Noua instalație va umple un gol critic în lanțul de aprovizionare a bateriilor pentru vehiculele electrice (EV) din Canada prin stabilirea primei soluții integrate de material activ catod mină la precursor (pCAM) din Canada.

CEO-ul Wyloo Canada, Kristan Straub, a declarat că instalația va oferi piesa lipsă în aspirațiile Canadei de a dezvolta un lanț intern de aprovizionare cu baterii EV, prin producerea de sulfat de nichel cu emisii scăzute de carbon și pCAM cu nichel, ingrediente cheie pentru bateriile EV.

„Recunoscând cererea globală de vehicule electrice și alte tehnologii curate, Canada a investit peste 40 de miliarde de dolari până în prezent pentru a stabili țara ca un hub global pentru industria EV. Deși lăudăm această investiție, ea a scos la iveală un decalaj semnificativ în lanțul de aprovizionare cu vehicule electrice din America de Nord, în special, conversia minereului în substanțe chimice pentru baterii”, a spus el.

„Urgența de a consolida capacitatea Americii de Nord de prelucrare a metalelor – în special a nichelului – nu a fost niciodată mai evidentă. Instalația noastră va fi piesa lipsă care va consolida capacitatea de a procesa materialele bateriilor chiar aici, în Sudbury.”

Nichel pentru instalație va fi furnizat de mina Eagle's Nest propusă de Wyloo, în regiunea Ring of Fire din nordul Ontario, precum și alte surse de hrană terță cu nichel și materiale reciclate pentru baterii.

„Având Eagle’s Nest ca ancoră, combinată cu hrana terță parte din alte surse nord-americane, construim suficientă capacitate pentru a satisface 50% din cererea de nichel din investițiile anunțate în EV”, a spus dl Straub.

„Angajamentul nostru este de a furniza o sursă responsabilă de nichel curat de înaltă calitate, de la extracție până la procesare. Acest angajament urmărește să permită Canadei, cunoscută pentru standardele sale de mediu și practicile durabile de neegalat, să fie lider în investițiile locale în procesarea în aval, stabilind un lanț de aprovizionare stabil și etic fără a se baza pe importurile din străinătate.

„Vreau să mulțumesc orașului Greater Sudbury pentru viziunea sa în promovarea industriei locale și, de asemenea, vreau să recunosc sprijinul Primelor Națiuni Atikameksheng Anishnawbek și Wahnapitae, cu care așteptăm să colaborăm pe măsură ce progresăm acest proiect.”

Citate din Primele Națiuni Atikameksheng Anishnawbek și Wahnapitae

„Așteptăm cu nerăbdare să continuăm conversația și să dezvoltăm un parteneriat cu Wyloo pentru acest proiect”, a spus Atikameksheng Anishnawbek Gimaa Craig Nootchtai. „Lucrarea împreună asigură că tradițiile și cultura noastră sunt încorporate în dezvoltarea economică a ținuturilor.”

„Implicarea în aceste conversații este vitală pentru comunitățile noastre”, a spus șeful Națiunii Wahnapitae, Larry Roque. „Parteneriatul care urmează să fie dezvoltat cu acest proiect va prezenta ceea ce trebuie făcut pentru alte Primele Națiuni și companii private.”

Greater Sudbury a fost selectat ca locație pentru instalație datorită liderului său global în sectorul minier și a liderului în trecerea la tehnologii curate, precum și angajamentului său față de reconcilierea indigenilor cu comunitățile Primelor Națiuni.

Citat din City of Greater Sudbury

„Greater Sudbury are terenul, talentul și resursele necesare pentru viitorul mineritului și al tehnologiei BEV, așa cum a demonstrat Wyloo care a selectat comunitatea noastră pentru prima instalație canadiană de acest fel”, a declarat primarul din Greater Sudbury, Paul Lefebvre.

„Istoria noastră bogată în minerit, eforturile de decarbonizare și practicile miniere durabile ne deosebesc și ne-au asigurat că suntem pregătiți să sprijinim și să impulsionăm inovația. Suntem un centru minier global care investește în viitor și așteptăm cu nerăbdare să lucrăm cu Wyloo și partenerii indigeni locali pe măsură ce acest proiect progresează.”

Citat din guvernul Ontario

Onorabilul Vic Fedeli, ministrul dezvoltării economice, creării de locuri de muncă și comerțului din Ontario, a remarcat: „Bogăția minerală critică a Ontario ne deosebește ca destinație globală pentru producția de vehicule electrice și baterii pentru vehicule electrice.

„Felicităm Wyloo pentru memoriul de înțelegere cu orașul Greater Sudbury pentru a construi prima unitate de procesare a metalelor din bateriile din aval din țara noastră, care va adăuga o altă verigă critică în lanțul de aprovizionare complet integrat, de la capăt la capăt al vehiculelor electrice din Ontario”, a spus ministrul Fedeli.

„Aștept cu nerăbdare sprijinul continuu din partea guvernelor din Ontario și Canada pentru a accelera o cale spre producție, care va crea un lanț de aprovizionare cu adevărat nord-american, de la mine la bateriile EV”, a spus dl Straub.

Wyloo finalizează în prezent un studiu de scop pentru proiect, construcția unității fiind așteptată să înceapă în urma construcției propuse de mine Eagle's Nest. Construcția minei urmează să înceapă în 2027.

Wyloo și City se angajează să se implice cu părțile interesate, în special cu comunitățile indigene, pentru a explora și identifica potențiale parteneriate pentru a asigura beneficii economice, sociale și de mediu comune și alte oportunități de colaborare.

Wyloo este deținută de Tattarang, grupul de investiții private al lui Andrew și Nicola Forrest.

-30-