Salt la conținut

Noutăţi

A A A

Greater Sudbury a continuat să înregistreze o creștere puternică în 2023

Pentru eliberarea imediată
Luni, 13, 2024

Greater Sudbury a continuat să înregistreze o creștere puternică în 2023

În toate sectoarele, Greater Sudbury a cunoscut o creștere remarcabilă în 2023.

Sectorul rezidențial continuă să înregistreze investiții puternice în locuințe cu mai multe unități și unifamiliale noi și renovate. Pe parcursul anului 2023, valoarea combinată a permiselor pentru proiecte rezidențiale noi și renovate a fost de 213.5 milioane USD, rezultând 675 de unități de locuințe noi, cel mai mare număr anual din ultimii cinci ani.

Ca parte a obiectivului Ontario de a construi cel puțin 1.5 milioane de case până în 2031, provincia a anunțat obiectivul Greater Sudbury de a construi 3,800 de case noi în acest interval de timp. Greater Sudbury a depășit obiectivul alocat pentru 2023 de 279, realizând 436 de locuințe începute (156% din țintă).

„Marea Sudbury se află pe o traiectorie remarcabilă de creștere”, a spus primarul Marii Sudbury, Paul Lefebvre. „Consiliul și personalul orașului au și continuă să lucreze din greu pentru a oferi condițiile care să încurajeze o dezvoltare atentă, direcționată și durabilă în toate sectoarele comunității noastre. Observăm rezultate, cum ar fi depășirea țintei de locuințe a provinciei și sunt încântat de creșterea și dezvoltarea la orizont pentru comunitatea noastră.”

Activitate de dezvoltare în toate sectoarele

În 2023, Primăria a emis autorizații de construire pentru proiecte din mai multe sectoare, cu o valoare de construcție combinată de 267.1 milioane USD. Acestea au inclus:

  • Adăugarea la Pioneer Manor
  • Construcția unui bloc nou de 40 de unități
  • Noua substație Vale și clădirea e-House
  • Adăugarea noii drift ca parte a Pământului dinamic Mergeți mai adânc proiect de extindere 

PRONTO, noul portal online de solicitare a autorizației de construire al orașului, a fost lansat în martie 2023. De atunci, prin PRONTO au fost eliberate 1,034 de autorizații complet digitale.

În 2024, sunt programate numeroase proiecte în toate sectoarele evaluate la peste 180 milioane USD, inclusiv:

  • Proiectul Manitou, care va crea 349 de unități de locuințe pentru bătrâni
  • Proiectul Sudbury Peace Tower, care va crea 38 de unități de locuințe la prețuri accesibile
  • O nouă clădire Finlandia, care va crea 32 de paturi de îngrijire pe termen lung și 20 de apartamente pentru seniori
  • Sandman Hotel, care va avea 223 de apartamente și două restaurante

Construirea unei comunități vibrante și în creștere

Pe măsură ce lucrăm pentru consolidarea pregătirii pentru investiții și a avantajului competitiv din Greater Sudbury, Planul de îmbunătățire a comunității pentru ocuparea terenurilor a fost lansat în toamna anului 2023 ca un nou program de stimulare pentru a stimula dezvoltarea. De asemenea, în 2023, Planul de îmbunătățire a comunității pentru zonele centrale strategice a fost modificat pentru a introduce un grant echivalent pentru creșterea taxelor în coridoarele strategice ale orașului, pentru dezvoltări mai mari de 30 de unități și un program pe 10 ani pentru dezvoltări mai mari de 100 de unități.

Inovare și sprijin pentru afaceri

În 2023, programul Starter Company Plus al Centrului Regional de Afaceri a atins cea mai mare rată de retenție de până acum, 21 din 22 de antreprenori angajați finalizând cu succes programul de formare de trei luni. Innovation Quarters și-a salutat cele două cohorte inaugurale în 2023, susținând un total de 19 companii.

Imigrare și comunitate

În 2023, Greater Sudbury a aprobat 524 de cereri pentru a solicita rezidența permanentă prin programul Pilot de imigrare rurală și nordică (RNIP) pentru comunitatea noastră. Aceasta reprezintă 1,024 de noi rezidenți în comunitatea noastră, inclusiv membri ai familiei. Aceasta este o creștere cu 102% a cererilor aprobate din 2022 (259 cereri) și o creștere cu 108% a noilor rezidenți din 2022 (492 rezidenți).

Pe baza succesului pilotului din Canada, Immigration Canada a anunțat la începutul anului 2024 că va face programul RNIP permanent. De asemenea, vor lansa un nou program în toamna lui 2024, în timp ce lucrează la permanentizarea programului. 

Filmul, televiziunea și turismul au contribuții importante la creșterea economică

Sectorul filmului și televiziunii din Greater Sudbury continuă să fie un motor economic important pentru comunitatea noastră. În 2023, 18 producții au fost filmate în Greater Sudbury, cu un impact economic total de 16.6 milioane de dolari. Seria de succes Shoresy, difuzat pe Crave, a filmat sezoanele doi și trei în Greater Sudbury în 2023.

Turismul este un factor semnificativ în creșterea economică a Marii Sudbury. Deși industria încă se recuperează de efectele pandemiei COVID-19, Sudbury înregistrează o creștere constantă. Pe parcursul anului 2023, Greater Sudbury a găzduit mai multe evenimente, inclusiv mai multe evenimente pentru Curling Canada, Travel Media Association of Canada și conferința anuală a Asociației Arhitecților din Ontario.

Pentru a afla mai multe despre creșterea economică a Marii Sudbury, vizitați  https://investsudbury.ca/about-us/economic-bulletin/.