Salt la conținut

Noutăţi

A A A

Al doilea și al treilea trimestru din 2022 Vezi Creșterea economică în Greater Sudbury

Municipiul Greater Sudbury continuă să implementeze Planul strategic de redresare economică și să se concentreze asupra acțiunilor cheie prin sprijinirea forței de muncă, a atracțiilor și a centrului orașului Greater Sudbury.

„Sunt încurajat de creșterea continuă și de potențialul comunității noastre”, a spus primarul din Greater Sudbury, Paul Lefebvre. „Parteneriatele puternice, programele inovatoare și munca neobosită a întreprinderilor noastre locale asigură ca perspectiva economică pentru Greater Sudbury să rămână puternică. Am fost foarte clar că voi promova, atrage și inovează pentru a ne dezvolta comunitatea și sunt gata și încântat să abordez această activitate direct.”

În al doilea și al treilea trimestru din 2022, au fost emise autorizații pentru proiecte majore din toate sectoarele cu o valoare totală a construcției de 64 de milioane de dolari, ceea ce indică o creștere economică pozitivă și o încredere continuă în viitorul Marii Sudbury. Dezvoltarea și extinderea în sectoarele culturale, ospitalității și minier, precum și în industriile de sănătate și cercetare continuă să modeleze și să crească viitorul comunității noastre.

Proiecte precum construcția Casei de ridicare a arborelui de explorare la Vale, intensificarea mai multor clădiri existente pentru a crea noi unități rezidențiale și construcția Laboratorului de vehicule electrice cu baterii al Colegiului Cambrian vor contribui la creșterea oportunităților de angajare și la construirea unei comunități mai puternice.

Sectorul rezidențial continuă să înregistreze investiții puternice în locuințe cu mai multe unități și noi locuințe unifamiliale, care vor ajuta la abordarea nevoilor de locuințe în comunitate. Datele privind locuințele și valorile construcției arată puterea în industria construcțiilor rezidențiale cu crearea de noi dezvoltări de locuințe și interesul continuu pentru intensificarea fondului de locuințe existente. Odată cu creșterea taxelor de dezvoltare, un număr semnificativ de cereri au fost depuse în al doilea trimestru înainte de termenul limită de 1 iulie. Orașul a primit 644 de cereri evaluate la 104.3 milioane USD în al doilea trimestru al anului 2022, comparativ cu 608 în al doilea trimestru al anului 2021.

„Continuăm să lucrăm îndeaproape cu întreprinderile locale, antreprenorii și părțile interesate cheie pentru a îmbrățișa oportunitățile care au un impact pozitiv asupra creșterii economice și disponibilității locuințelor în comunitatea noastră”, a declarat Ed Archer, directorul administrativ al orașului Greater Sudbury.

În aprilie 2022, personalul orașului a subliniat următorii pași ai Strategiei nodurilor și coridoarelor, care va ajuta la revitalizarea și conectarea mai bună a centrului orașului, centrelor orașelor, zonelor centrale strategice și coridoarelor din Greater Sudbury. Studiul va continua pe tot parcursul anului 2022 și va reveni Consiliului Local la începutul lui 2023 cu recomandări privind noile desemnări de utilizare a terenurilor din Planul Oficial de-a lungul coridoarelor.

În septembrie 2022, Consiliul a adoptat noul Plan strategic de îmbunătățire a comunității (CIP) pentru zonele centrale strategice pentru a înlocui CIP-urile existente în centrul orașului Sudbury și centrul orașului. Printre punctele importante ale noului CIP se numără introducerea unui Program de asistență pentru locurile comerciale vacante pentru îmbunătățiri permanente ale locațiilor, un program de atragere a chiriașilor în zona de îmbunătățire a afacerilor sub forma unui program de împrumut fără dobândă și a unui program de grant echivalent fiscal Superstack. Noile programe sunt acum în vigoare. CIP include și o extindere a Programului de îmbunătățire a fațadelor.

Alte succese în al doilea și al treilea trimestru din 2022 includ marea deschidere a Downtown Business Incubator, cunoscut sub numele de Innovation Quarters/Quartier de l'innovation (IQ), un parteneriat între City of Greater Sudbury, NORCAT și Greater Sudbury Chamber. de Comerț, sub coordonarea Centrului Regional de Afaceri. Scopul incubatorului este de a crea un centru de activitate economică în Greater Sudbury, prin resurse și servicii care sprijină startup-uri inovatoare în stadiu incipient, cu potențial de creștere, într-o serie de sectoare și industrii.

Greater Sudbury continuă să urmeze noile venite în comunitatea noastră, cu 100 de persoane aprobate prin Programul Pilot de Imigrare Rurală și Nordică (RNIP) în al doilea trimestru. Acest program continuă să plaseze Greater Sudbury pe harta internațională pentru a atrage talente și pentru a aborda lipsa cheie de forță de muncă. Cererea continuă să fie puternică, cu noi aplicații care apar aproape zilnic. În total, 243 de candidați au fost recomandați de la începutul programului, reprezentând 501 de noi rezidenți pentru comunitatea noastră, inclusiv soții și membrii familiei.

Alte sectoare precum artele și cultura continuă să se redreseze, cu 12 producții filmate în comunitate în al doilea și al treilea trimestru, cu un impact economic total de 13.6 milioane USD în cheltuieli locale. Industria filmului și a televiziunii atrage oameni talentați și creativi în Greater Sudbury, rezultând locuri de muncă care îi ajută să rămână în nord.

Pentru a afla mai multe despre creșterea economică a Marii Sudbury în 2022, vizitați https://investsudbury.ca/about-us/economic-bulletin. Informațiile aferente vor fi partajate și raportate trimestrial.