Salt la conținut

Noutăţi

A A A

Programul New Innovation Quarters oferă sprijin antreprenorilor locali

Antreprenorii locali și startup-urile aflate în stadiu incipient primesc un avantaj competitiv pe măsură ce Innovation Quarters/Quartiers de l'Innovation (IQ) își lansează Programul de incubație inaugural. În următoarele 12 luni, 13 antreprenori locali participă la program la noul incubator de afaceri din centrul orașului Greater Sudbury, situat la 43 Elm St.

O colaborare între orașul Greater Sudbury, NORCAT și Camera de Comerț din Greater Sudbury, sub coordonarea Centrului Regional de Afaceri al orașului și cu sprijinul Greater Sudbury Development Corporation și FedNor, Programul de incubație va oferi antreprenorilor participanți acces la birou de colaborare. spațiu, mentorat și formare pentru a-i ajuta să înceapă sau să-și dezvolte afacerea.

„Ecosistemul nostru de inovare începe prin a oferi sprijin antreprenorilor noștri aspiranți și startup-urilor aflate în stadiu incipient din comunitatea noastră”, a spus primarul din Greater Sudbury, Paul Lefebvre. „Incubatorul ajută la sprijinirea afacerilor care alimentează creșterea economică și crearea de locuri de muncă în orașul nostru. Vreau să felicit cohorta inaugurală și să le urez succes în continuare.”

O componentă cheie a Programului de incubație este mentoratul unu-la-unu oferit antreprenorilor participanți. Innovation Quarters i-a angajat pe antreprenorii locali cu experiență Bernie Aho, co-fondator și CEO al Time Hero, și Karen Hastie, președintele Your Sales Company, ca mentori de afaceri care își vor împărtăși cunoștințele și vor oferi îndrumări participanților din prima cohortă.

„Acest program oferă cohortei inaugurale de antreprenori abilități, conexiuni, mentorat și oportunități de învățare pentru a-i ajuta să-și avanseze afacerea”, a declarat Jeff Portelance, președintele Greater Sudbury Development Corporation. „Innovation Quarters continuă să creeze un spațiu care este colaborativ și accesibil pentru antreprenorii noi și viitori din orașul nostru.”

IQ este o nouă inițiativă dezvoltată pentru a îmbunătăți suporturile de afaceri disponibile în comunitatea noastră. În timp ce mentorat este oferit exclusiv participanților la program, membrii publicului sunt invitați să închirieze spațiu de lucru și săli de întâlnire sau să participe la seminarii web săptămânale gratuite pe o varietate de subiecte fundamentale de afaceri.

Pentru mai multe informații despre programul Innovation Quarters sau pentru a trimite o exprimare a interesului pentru a participa la următoarea cohortă, vizitați www.innovationquarters.ca.

Despre GSDC:

GSDC este componenta de dezvoltare economică a orașului Greater Sudbury, constând dintr-un consiliu director de 18 membri voluntari, inclusiv consilieri municipali și primar, și susținut de personalul orașului. Lucrând cu directorul de dezvoltare economică, GSDC acționează ca un catalizator pentru inițiativele de dezvoltare economică și sprijină atragerea, dezvoltarea și păstrarea afacerilor în comunitate. Membrii consiliului de administrație reprezintă diverse sectoare private și publice, inclusiv furnizarea și serviciile miniere, întreprinderile mici și mijlocii, ospitalitatea și turismul, finanțele și asigurările, serviciile profesionale, comerțul cu amănuntul și administrația publică.

-30-