Salt la conținut

Noutăţi

A A A

Noul director de dezvoltare economică aduce o vastă experiență municipală și o pasiune pentru creșterea comunității echipei de conducere a orașului

Orașul are plăcerea de a anunța că Meredith Armstrong a fost numită Director de Dezvoltare Economică. Brett Williamson, actualul director de dezvoltare economică, a acceptat o nouă oportunitate în afara organizației începând cu 19 noiembrie.

„Vreau să-i mulțumesc domnului Williamson pentru contribuția sa în timpul mandatului său la City și să-i urez toate cele bune în eforturile sale viitoare”, a spus primarul din Greater Sudbury, Brian Bigger. „De asemenea, vreau să o felicit pe doamna Armstrong pentru această numire permanentă. Ea are un record dovedit de succes în colaborarea cu Consiliul Local, dezvoltarea de parteneriate puternice cu părțile interesate și partenerii comunitari și personalul de conducere. Aștept cu nerăbdare să lucrez cu ea în timp ce se alătură echipei de conducere executivă.”

Directorul de Dezvoltare Economică este responsabil pentru un portofoliu mare de servicii importante legate de economie, care includ investiții și dezvoltarea afacerilor, turism, antreprenoriat, arte și cultură și imigrație. Directorul lucrează, de asemenea, îndeaproape cu Consiliul de administrație al Greater Sudbury Development Corporation (GSDC), care asigură conducere strategică pentru toate aspectele dezvoltării economice în comunitatea noastră.

„Cu realizările ei unice și relația ei bine stabilită cu Consiliul GSDC, doamna Armstrong întruchipează toate calitățile necesare pentru a continua să sprijine activitatea Consiliului GSDC în noul ei rol de director”, a declarat Lisa Demmer, președinte al GSDC. Bord. „Vreau să-i mulțumesc domnului Williamson pentru eforturile și devotamentul său în timp ce am lucrat împreună pentru a poziționa Greater Sudbury pentru redresarea economică continuă și succesul în mijlocul pandemiei de COVID-19. Îi doresc tot binele în viitor.”

Dna Armstrong și-a început cariera municipală în orașul Greater Sudbury în 2005. Ea a deținut diverse roluri de conducere în cadrul organizației, inclusiv Manager de Turism și Cultură și, cel mai recent, Manager de Investiții și Dezvoltare a Afacerilor. Dna Armstrong a ocupat, de asemenea, funcția de director interimar al dezvoltării economice din 2018 până în 2020, oferind conducere și direcție pentru dezvoltarea afacerilor orașului, dezvoltarea turismului, antreprenoriat și obiectivele de atragere a investițiilor.

Doamna Armstrong are o licență în arte cu distincție înaltă de la Universitatea din Toronto, cu un certificat postuniversitar în managementul ecoturismului de la Fleming College. Ea este un membru mândru al Consiliului de administrație pentru Indigenous Tourism Ontario și joacă un rol activ cu multe alte inițiative regionale.

„Sunt recunoscător domnului Williamson pentru colaborarea și conducerea sa, dar sunt, de asemenea, încântat de oportunitatea de a-i primi doamna Armstrong în acest rol. Pasiunea ei pentru comunitate este puternică și experiența ei va fi valoroasă pentru conducerea activității diviziei.” a spus Ed Archer, director administrativ al orașului Greater Sudbury.

„Am venit în Greater Sudbury în 2003 pentru un stagiu de un an la FedNor și nu m-am uitat niciodată înapoi”, a spus doamna Armstrong. „Greater Sudbury nu este doar casa mea, ci și o comunitate despre care cred cu tărie că este poziționată pentru succes la nivel local și la scară globală. Sunt încântat să susțin în continuare prioritățile strategice ale Consiliului Local și ale Consiliului de Administrație al GSDC și să lucrez cu diferitele părți interesate, parteneri comunitari și personal pentru a construi un viitor puternic pentru comunitatea noastră.”

Originară din Stratford, Ontario, doamna Armstrong a numit Greater Sudbury acasă de peste 18 ani. Ea continuă să fie un susținător puternic al comunității și locuiește în centrul orașului cu familia ei.

-30-