Salt la conținut

Noutăţi

A A A

Trimestrele de inovare acceptă cereri pentru a doua cohortă de program de incubație

Innovation Quarters/Quartier de l'Innovation a deschis aplicații pentru a doua cohortă a Programului de incubație. Acest program este conceput pentru a hrăni și a sprijini antreprenorii aspiranți în stadiul incipient sau faza de ideare a proiectelor lor de afaceri.

Bazându-se pe succesul cohortei sale inaugurale, Programul de incubație al Innovation Quarters își propune să stimuleze inovația, să stimuleze creșterea economică și să creeze locuri de muncă în Greater Sudbury.

„Antreprenorii noștri au idei mari și continuă să încurajeze inovația în orașul nostru, creând noi oportunități de angajare și ajutând la creșterea economiei noastre”, a spus primarul din Greater Sudbury, Paul Lefebvre. „Cu accent pe încurajarea creativității și a colaborării, Programul de incubație oferă mentorat și instruire persoanelor care doresc să înceapă și să-și construiască propria afacere de la zero.”

Programul de incubație al Innovation Quarters se întinde pe șase luni și oferă antreprenorilor o oportunitate unică de a primi mentorat individual de la experți din industrie și sesiuni de formare specializate pentru a răspunde nevoilor unice ale ideilor lor de afaceri. Programul oferă, de asemenea, antreprenorilor un spațiu de lucru colaborativ într-un mediu vibrant și inspirator, unde pot să facă rețea și să învețe de la colegi inovatori.

„Innovation Quarters este conceput pentru a fi un centru de inovare și idei, reunind antreprenori experimentați și noi pentru a se sprijini unul pe celălalt”, a declarat Jeff Portelance, președintele Greater Sudbury Development Corporation (GSDC). „Programul de incubație permite participanților să își intensifice rapid noua afacere și să învețe de la mentorii din comunitatea noastră.”

Aplicațiile vor rămâne deschise până pe 24 septembrie 2023. Toate cererile vor fi analizate de o comisie de selecție, iar programul va începe pe 8 noiembrie 2023.

Incubatorul de afaceri din centrul orașului este o prioritate a Planului strategic al orașului Greater Sudbury 2019-2027 și a Planului strategic de redresare economică GSDC. Programul construiește inițiative de dezvoltare economică care atrag noi afaceri și promovează antreprenoriatul. Prin aprobarea Consiliului Local, GSDC investește 1.16 milioane USD în program timp de patru ani. Investiții suplimentare au venit de la FedNor și Camera de Comerț din Greater Sudbury.

Pentru a afla mai multe, trimiteți o cerere sau înregistrați-vă pentru o sesiune de informare, vizitați innovationquarters.ca sau sunaţi-705 688-3918.

Despre GSDC:

GSDC este componenta de dezvoltare economică a orașului Greater Sudbury, constând dintr-un consiliu director de 18 membri voluntari, inclusiv consilieri municipali și primar, și susținut de personalul orașului.

Lucrând cu directorul de dezvoltare economică, GSDC acționează ca un catalizator pentru inițiativele de dezvoltare economică și sprijină atragerea, dezvoltarea și păstrarea afacerilor în comunitate. Membrii consiliului de administrație reprezintă diverse sectoare private și publice, inclusiv furnizarea și serviciile miniere, întreprinderile mici și mijlocii, ospitalitatea și turismul, finanțele și asigurările, serviciile profesionale, comerțul cu amănuntul și administrația publică.

-30-