Salt la conținut

Noutăţi

A A A

GSDC continuă munca pentru a stimula creșterea economică 

În 2022, Greater Sudbury Development Corporation (GSDC) a sprijinit proiecte cheie care continuă să pună Greater Sudbury pe hartă prin construirea antreprenoriatului, consolidarea relațiilor și sprijinirea inițiativelor pentru a stimula un oraș dinamic și sănătos. Raportul anual 2022 al GSDC a fost prezentat la ședința Consiliului Local din 10 octombrie.

„În calitate de membru al consiliului de administrație al GSDC, a fost o plăcere să lucrez cu acești voluntari comunitari dedicați care continuă să atragă și să păstreze afaceri în comunitatea noastră”, a declarat primarul din Greater Sudbury, Paul Lefebvre. „Raportul anual 2022 al GSDC evidențiază câteva proiecte incredibile și demonstrează angajamentul consiliului de administrație în timp ce continuă să investească în viitorul orașului nostru și să contribuie la succesul acestuia.”

O agenție non-profit a orașului Greater Sudbury, GSDC lucrează în colaborare cu Consiliul Local pentru a promova dezvoltarea economică a comunității prin încurajarea atragerii investițiilor, păstrării și creării de locuri de muncă în Greater Sudbury.

GSDC asigură supravegherea programului pilot de imigrare rurală și nordică (RNIP), în conformitate cu cerințele Immigration Canada și a oferit finanțare încă de la începutul pilotului în 2019. Programul RNIP atrage talente diverse în comunitate și oferă sprijin noilor veniți atunci când aceștia ajunge. În 2022, au fost acordate 265 de recomandări, în valoare de 492 de nou-veniți în comunitatea Greater Sudbury, inclusiv membri ai familiei. Acest număr continuă să crească anul acesta.

În 2022, GSDC a sprijinit revoluționarea BEV În detaliu: Mines to Mobility Conference, reducând decalajele dintre industria auto și cea minieră, creând noi relații pentru proiecte pe termen lung și promovând tehnologia minieră avansată. Evenimentul a fost un succes uriaș, cu peste 280 de participanți din întreaga Ontario și nu numai.

„GSDC este hotărât să păstreze spațiu pentru noi idei și oportunități care depășesc granițele între sectoare, încurajând afacerile potențiale și creând noi relații”, a declarat Jeff Portelance, președintele Consiliului de Administrație al GSDC. „Parteneriatele pe care le promovăm deblochează puterea incredibilă de pârghie a dolarilor de finanțare și a activității de advocacy pe care Consiliul o întreprinde. Aș dori să-mi exprim recunoștința și mulțumirile pentru angajamentul neobosit al membrilor Consiliului de Administrație al GSDC, cu sprijinul Consiliului Local, pentru a ne asigura că eforturile noastre vor avea un impact asupra comunității noastre în anii următori.”

Prin recomandările Consiliului GSDC, Consiliul Local a aprobat trei programe de finanțare economică:

  • Fondul de Dezvoltare Economică Comunitară (CED) vizează organizații non-profit și proiecte care oferă un beneficiu economic comunității. În 2022, Consiliul GSDC a aprobat 399,979 USD prin CED pentru șase proiecte locale, aducând aproape 1.7 milioane USD în finanțare suplimentară din surse publice și private. Exemplele includ sprijinul pentru Strategia de ocupare a terenurilor a orașului, Centrul pentru Biotehnologia deșeurilor miniere, Constructorii comunitari și programarea March of Dimes pentru a crea oportunități de angajare pentru diverse audiențe.
  • Programul Grant pentru Arte și Cultură stimulează creșterea economică a agențiilor creative ale comunității, investind în același timp în calitatea vieții noastre. În 2022, GSDC a aprobat 559,288 USD pentru a sprijini 33 de organizații prin acest program, inclusiv Kivi Park, Place des Arts, programul de paddle Laurentian Conservation Area și Northern Lights Festival Boreal's 50th aniversare.
  • Până în prezent, 672,125 USD au fost alocați prin Fondul de Dezvoltare a Turismului, care a contribuit la mobilizarea unui total de 1.7 milioane USD pentru fonduri suplimentare.

Vezi Raportul anual GSDC 2022 la investsudbury.ca.

Despre GSDC:
GSDC este componenta de dezvoltare economică a orașului Greater Sudbury, constând dintr-un consiliu director de 18 membri voluntari, inclusiv consilieri municipali și primar. Este susținut de personalul orașului. Lucrând cu directorul de dezvoltare economică, GSDC acționează ca un catalizator pentru inițiativele de dezvoltare economică și sprijină atragerea, dezvoltarea și păstrarea afacerilor în comunitate. Membrii consiliului de administrație reprezintă diverse sectoare private și publice, inclusiv furnizarea și serviciile miniere, întreprinderile mici și mijlocii, ospitalitatea și turismul, finanțele și asigurările, serviciile profesionale, comerțul cu amănuntul și administrația publică.

-30-