Salt la conținut

Noutăţi

A A A

Greater Sudbury selectat pentru programul pilot de imigrare

Greater Sudbury a fost selectat ca una din 11 comunități nordice pentru a participa la noul pilot de imigrare rurală și nordică al guvernului federal. Acesta este un moment interesant pentru comunitatea noastră. Noul pilot federal de imigrare este o oportunitate care ne va ajuta să primim imigranți care vor contribui la dezvoltarea pieței noastre locale de muncă și a economiei.

Comunitatea noastră lucrează îndeaproape cu guvernul federal pentru a începe identificarea și recomandarea candidaților pentru rezidența permanentă. Aceasta include dezvoltarea unor criterii și procese unice de eligibilitate pentru ca candidații eligibili să aplice în comunitatea noastră pentru rezidență permanentă. Imigrația, Refugiați și Cetățenie Canada va lua toate deciziile finale cu privire la cererile de rezidență permanentă către comunitatea noastră.

Programul pilot de imigrare rurală și nordică este conceput pentru a răspândi beneficiile imigrației economice în comunitățile mai mici prin crearea unei căi de reședință permanentă pentru lucrătorii străini calificați care doresc să locuiască într-una dintre comunitățile participante.

Dacă credeți că Sudbury ar fi o casă grozavă pentru dvs. și familia dvs., Programul pilot de imigrare rurală și nordică poate fi o opțiune pentru dvs.

Pentru a face acest lucru, trebuie să îndepliniți anumite criterii, acestea includ:

  1. Trebuie să aveți o ofertă de muncă de la un angajator din Sudbury sau să lucrați în prezent în Sudbury.
  2. Trebuie să intenționați să locuiți în Sudbury sau la o distanță comutabilă.
  3. Trebuie să îndepliniți criteriile federale.

Vă rugăm să vizitați site-ul web IRCC pentru mai multe informații despre Criterii federale.