Salt la conținut

Noutăţi

A A A

Greater Sudbury înregistrează o creștere puternică în 2022

Aliniat cu creșterea în sectoarele comerciale și industriale, sectorul rezidențial din Greater Sudbury continuă să înregistreze investiții puternice în locuințe cu mai multe unități și unifamiliale. În 2022, valoarea combinată a construcțiilor pentru proiecte rezidențiale noi și renovate a fost de 119 milioane USD și a rezultat în 457 de unități de locuințe noi, cel mai mare număr anual din ultimii cinci ani.

Modernizarea și reamenajarea multor clădiri existente au creat noi unități rezidențiale care au contribuit la creșterea orașului nostru, crescând în același timp numărul de locuri de muncă și oportunități de investiții.

„Profităm de orice oportunitate de a crește și de a consolida economia Marii Sudbury”, a spus primarul Marii Sudbury, Paul Lefebvre. „În același timp, trebuie să ne asigurăm că putem acoperi diferitele nevoi de locuințe ale populației noastre în creștere. Moțiunea mea recent aprobată de a direcționa personalul să pregătească o Strategie de aprovizionare cu locuințe până la sfârșitul acestui an va oferi un rezumat clar al inițiativelor noastre actuale legate de locuințe, precum și recomandări cu privire la modul în care Greater Sudbury poate crește orașul nostru, ajutând în același timp provincia să-și îndeplinească obiectiv de 1.5 milioane de case noi în următorii 10 ani. Am speranța că putem oferi condițiile pentru a încuraja o dezvoltare rezidențială atentă, direcționată și durabilă.”

Activitate puternică de angajare și dezvoltare

În 2022, proiectele cu o valoare de construcție combinată de 86.6 milioane USD, acoperind toate sectoarele, au primit autorizații de construire. Acestea au inclus:

  • Proiect de creștere a capacității de pat la Health Sciences North
  • Modificări la SNOLAB de renume mondial
  • Construcția laboratorului de vehicule electrice cu baterii al Colegiului Cambrian
  • Instalarea Turnului Gantry de oțel și a Casei de ridicare a puțului de explorare la Vale

Pe parcursul anului 2022, rata șomajului din Greater Sudbury a rămas sub cifrele provinciale și naționale, cu o medie de 4.36% și o rată de ocupare de 58.59%. Această tendință continuă în 2023, cu o creștere a participării forței de muncă la 87,000 de la 85,900 în decembrie 2022.

Politici pentru o comunitate vibrantă, în creștere

În 2022, orașul s-a angajat într-o revizuire a planurilor de îmbunătățire a comunității (CIP) pentru a fi gata să sprijine oportunitățile viitoare de dezvoltare. Consiliul a adoptat noul CIP Strategic Core Area pentru a ajuta la întinerirea zonelor din Greater Sudbury prin oferirea de stimulente de finanțare, cum ar fi granturi, împrumuturi și programe de reduceri.

„Continuăm să găsim noi oportunități inovatoare de a colabora cu partenerii noștri, părțile interesate și afacerile noastre pentru a atrage noi veniți și investiții în comunitatea noastră”, a declarat Ed Archer, șeful administrativ al orașului Greater Sudbury. „Cu sprijinul Consiliului Local, continuăm să implementăm inițiative care simplifică aprobările de dezvoltare și permit creșterea.”

Inovații în servicii pentru servicii eficiente

Pentru a sprijini în continuare dezvoltarea în comunitate, ghișeul de dezvoltare One-Stop Services a fost deschis în Tom Davies Square, oferind acces mai convenabil la servicii, inclusiv la cererile de permise. Această inovație face mai ușor pentru reprezentanții dezvoltării să se conecteze cu Serviciile de Construcție, Planificare și Tehnice, reducând numărul de pași implicați în realizarea proiectelor lor sau ale clienților lor.

Ajutând oamenii în legătură cu locurile de muncă

În 2022, 265 de persoane au fost aprobate să aplice pentru rezidența permanentă prin programul Pilot de imigrare rurală și nordică (RNIP). Aceasta reprezintă 494 de noi rezidenți pentru comunitatea noastră, inclusiv membrii familiei. Aceasta este o creștere de 215% față de 2021, timp în care au fost aprobate 84 de persoane. Cererea continuă să fie puternică în 2023, cu noi aplicații care sosesc aproape zilnic.

Filmul, televiziunea și turismul au contribuții importante la creșterea economică

Sectorul filmului și televiziunii din Greater Sudbury continuă să fie un motor economic important pentru comunitatea noastră. În 2022, 19 producții au fost filmate în Greater Sudbury, cu un impact economic total de 18.2 milioane de dolari, cel mai mare din 2017, aducând industria cinematografică înapoi la nivelurile pre-pandemie. Seria de succes Shoresy, difuzat pe Crave, a anunțat că al doilea sezon al său va filma în Greater Sudbury în 2023.

Multe inițiative noi au crescut vizitatorii la afacerile locale și le-au permis rezidenților să redescopere centrul orașului, inclusiv:

  • Deschiderea incubatorului de afaceri Innovation Quarters/Quartiers de l'Innovation din centrul orașului.
  • Revenirea pieței Greater Sudbury pe strada Elgin.
  • Deschiderea Place des Arts

Alte proiecte noi sunt, de asemenea, în derulare, cum ar fi proiectul Refettorio al teatrului YES de pe strada Durham, care intenționează să se deschidă în 2023.

Pentru a afla mai multe despre creșterea economică a Marii Sudbury, vizitați  https://investsudbury.ca/about-us/economic-bulletin/. Informațiile aferente vor fi partajate și raportate trimestrial în 2023.