Salt la conținut

Noutăţi

A A A

Greater Sudbury înregistrează o creștere economică în primul trimestru al anului 2022

Economia locală continuă să crească și să se diversifice pe măsură ce orașul Greater Sudbury avansează cu Planul strategic de redresare economică. Orașul își concentrează atenția și resursele asupra acțiunilor cheie care vor sprijini eforturile comunității de recuperare din provocări ca urmare a pandemiei COVID-19.

Pe măsură ce sunt publicate rezultatele din primul trimestru al anului 2022, continuăm să găsim modalități inovatoare de a lucra cu parteneri pentru a sprijini afacerile locale.

„În ultimele 24 de luni, a fost o perioadă dificilă pentru mulți din comunitatea noastră, dar împreună am dat dovadă de rezistență și ne-am sprijinit unul pe celălalt”, a spus primarul din Greater Sudbury. „Consiliul continuă să finanțeze eforturile de redresare pentru comunitate pentru a promova creșterea economică pentru Greater Sudbury și vedem rezultatele cu un prim trimestru puternic.”

Cererile pentru noi unități rezidențiale au crescut cu o valoare de 10.8 milioane USD pentru 68 de unități rezidențiale. Creșterea valorii diverselor construcții rezidențiale a crescut în primul trimestru, cu o valoare a construcției de 11.5 milioane USD, mai mult decât în ​​primul trimestru din 2021 și în medie pe cinci ani în primul trimestru.

În conformitate cu tendințele, autorizațiile de construire emise au crescut în primul trimestru al anului 2022, cu 305 autorizații emise, evaluate la 45 de milioane de dolari. Autorizațiile de construcție industriale, comerciale și instituționale (ICI) au crescut față de 2021, cu 83 de autorizații emise în primul trimestru la o valoare de 22.6 milioane USD. Activitatea de autorizare a construirii în acest domeniu contribuie la creșterea puternică a ocupării forței de muncă în comunitate, demonstrată parțial de o rată a șomajului de XNUMX% în martie.

Informațiile continuă să fie puse la dispoziția dezvoltatorilor, investitorilor și publicului prin diverse căi, inclusiv Tabloul de bord de urmărire a dezvoltării, care oferă date actualizate privind dezvoltarea rezidențială, industrială, comercială și instituțională în comunitate.

„Greater Sudbury continuă să fie un loc în care oamenii doresc să lucreze, să trăiască și să facă afaceri”, a spus Ed Archer, Chief Administrative Officer la City of Greater Sudbury. „Comunitatea noastră a fost rezistentă și competitivă pe tot parcursul pandemiei globale, datorită investițiilor din partea Consiliului, colaborării mari a comunității și schimbărilor inovatoare ale serviciilor municipale. Mulțumită tuturor care s-au unit, am reușit să ne adaptăm rapid și să continuăm să creștem economia noastră locală.”

În calitate de solicitant de succes al programului Streamline Development Approval Funds, orașul va întreprinde mai multe inițiative în cursul anului următor pentru a ajuta la accelerarea procesului de aprobare a dezvoltării, inclusiv autorizarea online, un cadru de politici mai flexibil și date îmbunătățite ale infrastructurii. Fondul este orientat spre îmbunătățirea proceselor de aprobare a dezvoltării municipale și simplificarea cererilor de dezvoltare rezidențială în Ontario.

Ca parte a Planului Strategic de Redresare Economică, Consiliul Local a aprobat un nou Plan Strategic de Îmbunătățire a Comunităților (CIP) inovator, înlocuind planurile de îmbunătățire a comunității existente în centrul orașului Sudbury și Centrul orașului. În prezent are loc consultări publice pentru noul proiect. Aflați mai multe și trimiteți feedbackul dvs. vizitând overtoyou.greatersudbury.ca/scacip.

Alte succese din acest trimestru includ lansarea proiectului Regional Business Center Downtown Business Incubator, cunoscut sub numele de Innovation Quarters (IQ), care a înregistrat progrese semnificative. Acest hub nou și interesant se concentrează pe asistarea antreprenorilor locali cu dorința de a-și dezvolta startup-urile bazate pe tehnologie. În curând, va avea acces la oportunități de mentorat, spațiu de birou și programare personalizată prin înființarea unui incubator. Incubatorul este un parteneriat între orașul Greater Sudbury, NORCAT și Camera de Comerț din Greater Sudbury, sub coordonarea Centrului Regional de Afaceri.

Greater Sudbury continuă să crească, pe măsură ce primim noi rezidenți în comunitate. În primul trimestru al anului 2022, 46 de persoane au fost aprobate pentru a solicita rezidența permanentă prin Programul pilot de imigrare rurală și nordică (RNIP). Aceasta este o creștere față de 2021, în care nouă persoane au fost aprobate în primul trimestru. Cererea continuă să fie puternică în 2022, cu noi aplicații care apar aproape zilnic. De la începutul programului, au fost aprobate 141 de persoane, reprezentând 316 noi rezidenți pentru comunitatea noastră atunci când sunt incluși soții și membrii familiei.

Alte sectoare, precum artele și cultura, continuă să se redreseze, cu două producții filmate în comunitate la începutul anului 2022. Industria filmului și a televiziunii atrage oameni talentați și creativi în Greater Sudbury, rezultând locuri de muncă care îi ajută să rămână în nord. .

Cei interesați să afle mai multe despre creșterea economică a Marii Sudbury în 2021 pot vizita https://investsudbury.ca/about-us/economic-bulletin/. Informațiile aferente vor fi partajate și raportate trimestrial în 2022.