Salt la conținut

Noutăţi

A A A

Greater Sudbury Development Corporation numește un nou președinte și sprijină tehnologiile curate

Jeff Portelance a fost numit președinte al Greater Sudbury Development Corporation (GSDC). Dl. Portelance s-a alăturat consiliului în 2019 și aduce experiență în dezvoltarea afacerilor și vânzări în calitate de Senior Manager pentru Dezvoltare Corporativă la Civiltek Limited. Serviciul în Consiliul de Administrație al GSDC este o poziție neplătită, de voluntar. GSDC supraveghează un Fond de dezvoltare economică comunitară de 1 milion de dolari, precum și Granturile pentru Cultura Artelor și Fondul de Dezvoltare a Turismului. Aceste fonduri sunt primite de orașul Greater Sudbury cu aprobarea Consiliului pentru a sprijini creșterea economică și sustenabilitatea comunității noastre.

Recent, Consiliul de Administrație al GSDC și-a anunțat investiția continuă în eforturile locale de cercetare a mediului prin intermediul Centrului pentru Biotehnologie a Deșeurilor Mine, proiect condus de MIRARCO Mining Innovation. Sprijinul financiar acordat Centrului pentru Biotehnologia deșeurilor miniere va stimula un cluster robust de mediu și tehnologie curată în Greater Sudbury. Sprijinul din partea GSDC de 120,000 USD va sprijini Planul de implementare a fazei 3 pentru a avansa centrul și pentru a ajuta la reducerea decalajului către următoarea etapă de finanțare.
Consiliul de administrație al GSDC este mândru că a susținut acest proiect interesant și inovator încă de la primele sale etape din 2015, când a fost cunoscut sub numele de Proiectul de bioleșiere, care a evoluat acum la Centrul pentru Biotehnologia Deșeurilor Mine.

Dr. Nadia Mykytczuk, CEO interimar și președinte la MIRARCO Mining Innovation, conduce inițiativa de cercetare și caută să extragă minerale critice din steril din zona înconjurătoare. Dr. Mykytczuk a prezentat la BEV Detaliat: Mines to Mobility Conference în mai 2022, prezentând inovația pe care Greater Sudbury o aduce la cererea în evoluție pentru minerale critice din lanțul de aprovizionare a vehiculelor cu baterie.

Expertiza locală a Greater Sudbury continuă să crească cu sprijinul proiectelor de cercetare și inovatoare, precum și al oportunităților de formare post-secundară, făcând comunitatea noastră ca nimeni alta, în timp ce continuăm să atragem talente și resurse în comunitatea noastră.