Salt la conținut

Noutăţi

A A A

Prânzul comunitar găzduit în comun evidențiază povești despre reconcilierea indigenilor și minerit în Sudbury

Liderii Atikameksheng Anishnawbek, ai Primei Națiuni Wahnapitae și ai Orașul Greater Sudbury adunat în Toronto Luni, 4 martie 2024, pentru a-și împărtăși opiniile despre rolul critic al parteneriatelor în eforturile de minerit și de reconciliere.

La un prânz care are loc în cadrul Asociației Prospectorilor și Dezvoltatorilor de patru zile din Canada (PDAC), găzduiește Gimaa Craig Nootchtai, șef Larry Roque si primarul Paul Lefebvre, împreună cu partenerii din sectorul minier, au vorbit despre importanța promovării alianțelor pentru a crea prosperitate economică locală pe termen lung, prin valorile culturale și de mediu comune.

Evenimentul, la care au participat organizații indigene, reprezentanți ai companiilor miniere, oficiali guvernamentali și lideri comunitari, a subliniat importanța construirii de punți între comunitățile indigene și sectorul minier.

„Parteneriatele dintre companiile miniere și Primele Națiuni demonstrează modul în care putem lucra împreună pentru a atinge obiective comune în beneficiul comunităților noastre. Ei au pregătit terenul pentru noi oportunități și inovare, asigurând sustenabilitatea și stabilitatea în sectorul nostru minier”, a spus Sudbury mai mare Primar Paul Lefebvre. „The Orașul Greater Sudbury apreciază aceste relații și va continua să lucreze cu liderii Primelor Națiuni pentru a continua progresul către reconciliere și pentru a sprijini obiectivele comune ale comunității pentru vitalitatea economică a comunității.”

Prânzul a inclus narațiuni convingătoare din partea liderilor Aki-eh Dibinwewziwin (ADLP), un parteneriat deținut de indigeni între Atikameksheng Anishnawbek, Wahnapitae First Nation și Technica Mining, care promovează practicile miniere durabile, respectând în același timp drepturile și tradițiile indigene.

„Dezvoltarea de parteneriate precum ADLP asigură că tradițiile și cultura noastră sunt încorporate în valorile noastre de dezvoltare economică”, a spus Atikameksheng Anishnawbek Gimaa Craig Nootchtai. „Căutăm în permanență soluții durabile și ecologice pentru a satisface nevoile actuale și viitoare ale industriei miniere, deoarece parteneriatele pe care le stabilim astăzi vor continua să beneficieze oamenii noștri pentru generațiile viitoare.”

„A avea voce la masa de luare a deciziilor este esențial atunci când vine vorba de resursele noastre”, a spus șeful Națiunii Wahnapitae. Larry Roque. „În calitate de partener viabil în eforturi precum ADLP, se deschid oportunități pentru membrii noștri și servim ca un exemplu de frunte nu numai a ceea ce se poate face, ci și a ceea ce trebuie făcut pentru alte Primele Națiuni și companii private.”

„Prin ascultarea și învățarea de la comunitățile locale ale Primelor Națiuni, am stabilit un parteneriat bazat pe respect, cooperare și o viziune comună pentru viitor”, a spus CEO-ul Technica Mining. Mario Grossi. „Prin ADLP, ne străduim să asigurăm indigenilor din comunitatea noastră, al căror pământ profităm de peste un secol, să aibă un loc la masă. Acest parteneriat este un pas important către reconcilierea economică și către practici miniere mai durabile.”

Pentru mai multe informații despre reconcilierea în minerit, vizitați investsudbury.ca/pdac.

Despre Atikameksheng Anishnawbek:

Atikameksheng Anishnawbek sunt descendenți ai Națiunilor Ojibway, Algonquin și Odawa și se laudă cu o istorie mândră de împărtășire a numeroaselor resurse de pe teritoriul lor tradițional, recunoscând și afirmând spiritul Tratatului Robinson-Huron. Prima Națiune este situată la aproximativ 19 kilometri vest de orașul Sudbury mai mare. Baza de teren actuală este de 43,747 de acri, o mare parte din aceasta fiind o pădure de foioase și conifere, înconjurată de opt lacuri, cu 18 lacuri în limitele sale. Populația lor actuală este de 1,603 și continuă să crească, aproximativ o cincime din populație trăind în limitele actuale ale rezervației.

Despre prima națiune Wahnapitae:

Prima Națiune Wahnapitae (WFN) este o comunitate mândră Anishinaabe, situată pe malul lacului Wahnapitai în nordul Ontario. Numele său tradițional, Wahnapitaeping, înseamnă „loc în care apa are forma unui dinte”. În prezent, WFN găzduiește peste 170 de rezidenți, cu peste 700 de membri pe tot globul. Pe măsură ce continuă să crească, WFN se reunește ca o combinație vibrantă și înfloritoare de familii, antreprenori și voluntari dedicați, care sunt gata să creeze o Primă Nație puternică și rezistentă pentru generațiile actuale și viitoare.

Despre Aki-eh Dibinwebziwin Limited Parteneriat (ADLP)

Aki-eh Dibinwewziwin (ADLP) este unul dintre Canada cele mai mari parteneriate de contractare a minelor subterane deținute de indigeni și canadian. Oamenii din prima națiune Atikameksheng Anishnawbek și Wahnapitae au 51% din proprietatea ADLP. Technica Mining, cu o istorie de un sfert de secol ca o companie de top în minerit și construcții subterane, este acționar minoritar și partener operațional. Numele, Aki-eh Dibinwewziwin înseamnă „a fi deținut de pământ”, demonstrând angajamentul parteneriatului de a fi administratori ai Mamei Pământ într-un mod semnificativ.

Despre Mine Sudbury mai mare

Sudbury mai mare este situat central în nord-est Ontario și este compus dintr-un amestec bogat de medii urbane, suburbane, rurale și sălbatice. Sudbury mai mare are o suprafață de 3,627 de kilometri pătrați, ceea ce îl face cel mai mare municipiu din punct de vedere geografic Ontario și al doilea ca mărime în CanadaSudbury mai mare este considerat un oraș al lacurilor, cuprinzând 330 de lacuri. Este o comunitate multiculturală și cu adevărat bilingvă. Mai mult de șase la sută dintre oamenii care locuiesc în oraș sunt Primele Națiuni. Sudbury mai mare este un centru minier de clasă mondială și un centru regional în servicii financiare și de afaceri, turism, îngrijire a sănătății și cercetare, educație și guvernare pentru nord-est. Ontario.