Salt la conținut

Noutăţi

A A A

Orașul dezvoltă resurse pentru a sprijini afacerile în timpul COVID-19

Cu impactul economic semnificativ pe care COVID-19 îl are asupra comunității noastre de afaceri locale, orașul Greater Sudbury oferă sprijin afacerilor cu resurse și sisteme care să le ajute să navigheze în situații fără precedent.

„În ultimele două săptămâni, ne-am confruntat cu toții cu niște decizii foarte dificile”, a spus primarul orașului Greater Sudbury, Brian Bigger. „Pentru unele dintre afacerile noastre locale, acest lucru înseamnă că trebuie să-și închidă temporar ușile sau să schimbe modul în care oferă servicii. Lucrăm în colaborare cu partenerii noștri din comunitate și de la toate nivelurile de guvernare pentru a ne asigura că afacerile noastre știu cât de esențiale sunt pentru puterea noastră economică. Sunt mândru să văd cum se adaptează și cum răspund în aceste vremuri. Am văzut exemple ale acestei inovații în comunitatea noastră, inclusiv restaurante care oferă mâncare la pachet, cluburi sportive care oferă cursuri online și distilerii care produc dezinfectant pentru mâini.”

Divizia de dezvoltare economică a orașului a înființat un grup de sprijin pentru continuitatea afacerii care se conectează pentru a discuta despre provocări, resurse și oportunități. Grupul de colaborare include reprezentanți ai diviziei de dezvoltare economică a orașului Greater Sudbury și ai Centrului regional de afaceri, FedNor, Ministerul Energiei, Dezvoltării Nordului și Minelor, Nickel Basin Federal Development Corporation, Camera de Comerț Greater Sudbury, zonele locale de îmbunătățire a afacerilor, inclusiv Downtown Sudbury BIA și MineConnect (fostă SAMSSA).

Primarul Bigger este informat cu privire la conținutul acestor apeluri și va participa ori de câte ori este posibil.

„Vreau să aud ce înseamnă această situație pentru liderii de afaceri locali”, a continuat primarul Bigger. „Vom trece peste asta împreună, dar va fi nevoie de mult sprijin și efort din partea tuturor odată ce vom fi capabili să reluăm activitatea și să ne întoarcem la muncă.”

Mai multe inițiative sunt în desfășurare cu sprijin pentru afacerile locale, inclusiv:

  • O pagină de sprijin și redresare economică poate fi găsită la www.greatersudbury.ca/covid. Această pagină web este actualizată zilnic și include resurse financiare disponibile prin programe federale și provinciale și resurse de pregătire pentru pandemie.
  • Centrul Regional de Afaceri al orașului și Dezvoltarea Economică, cu Fuel Multimedia, au creat un parteneriat în natură pentru a dezvolta o serie de videoclipuri care se concentrează pe probleme critice pentru a ajuta companiile să facă față provocărilor prezentate de COVID-19. Link-uri către seria video pot fi găsite pe www.greatersudbury.ca/covid.
  • Personalul de Dezvoltare Economică desfășoară activități de informare către întreprinderile și organizațiile locale prin apeluri telefonice și sondaje online pentru a înțelege mai bine impactul asupra operațiunilor lor.
    Întreprinderile sunt încurajate să contacteze biroul de Dezvoltare Economică prin linia telefonică telefonică desemnată la 705-690-9937 sau prin e-mail la [e-mail protejat].

„Obiectivul echipei de dezvoltare economică Greater Sudbury și al grupului de continuitate a afacerii este de a oferi sprijinul, informațiile și resursele de care afacerile noastre au nevoie chiar acum”, a declarat Ed Archer, directorul administrativ al orașului Greater Sudbury. „Ascultăm comunitatea noastră de afaceri și facem tot ce putem pentru a ajuta la navigarea în această situație care evoluează rapid. Vă încurajez să vă conectați cu echipa noastră de dezvoltare economică pentru asistență.”

Rezidenții pot continua să sprijine afacerile locale comandând livrare sau la pachet, cumpărând online, cumpărând carduri cadou pentru a le folosi în viitor, scriind recenzii online pozitive și răspândind cuvântul prin conturile personale de rețele sociale.

Pentru mai multe informații, vizitați www.greatersudbury.ca/covid.

-30-