Salt la conținut

Noutăţi

A A A

2021: Un an de creștere economică în Greater Sudbury

Creșterea economică locală, diversitatea și prosperitatea rămân o prioritate pentru orașul Greater Sudbury și continuă să fie susținute prin succese locale în dezvoltare, antreprenoriat, afaceri și creștere în evaluare în comunitatea noastră.

Noul Recensământul Statistics Canada a arătat că populația din Greater Sudbury a crescut de la 161,531 în 2016 la 166,004 în 2021, o creștere de 4,473 de persoane sau 2.8%. Noile date au constatat, de asemenea, că numărul gospodăriilor ocupate a crescut cu 3.4%, de la 68,152 în 2016 la 71,467 în 2021.

„Datele recensământului susțin creșterea continuă pe care am continuat-o să o experimentăm în comunitatea noastră în ultimii patru ani”, a spus primarul din Greater Sudbury, Brian Bigger. „Aceste date noi reflectă una dintre cele mai mari creșteri ale populației și ale gospodăriilor pe care le-am văzut în ani, ceea ce ne spune că munca noastră grea dă roade pentru a-i face pe oameni să vadă comunitatea noastră ca pe un loc minunat pentru a trăi și a face afaceri.”

Noile date ale recensământului susțin creșterea economică generală experimentată în comunitate prin inițiative legate de Planul strategic al Consiliului Local. Un astfel de exemplu include dezvoltarea Strategiei pentru locuințe la prețuri accesibile și punerea în aplicare a modificărilor de politică pentru a încuraja noi unități de locuințe în comunitate. Ca urmare a mai multor persoane care vin să locuiască în comunitate, s-au înregistrat creșteri ale numărului de unități rezidențiale noi create în ultimii ani, crescând cu 67% din 2019 până în 2020 și rămânând puternic în 2021, cu 449 de unități create.

În conformitate cu tendințele, autorizațiile de construire continuă să contribuie la oportunitățile de locuințe pentru populația în creștere, 2020 înregistrând o valoare record ridicată a permiselor în ansamblu la 324.2 milioane USD și 290.2 milioane USD în 2021, care rămâne una dintre cele mai mari valori din nordul Ontario.

Autorizațiile de construcție industriale, comerciale și instituționale (ICI) au crescut față de 2020, cu 328 de autorizații emise în 2021 la o valoare de 151.3 milioane USD. Activitatea de autorizare a construirii în acest domeniu contribuie la creșterea puternică a ocupării forței de muncă în comunitate.

Informațiile continuă să fie disponibile dezvoltatorilor, investitorilor și publicului printr-o varietate de căi, inclusiv noul lansat Tabloul de bord de urmărire a dezvoltării, care oferă date actualizate privind dezvoltarea rezidențială, industrială, comercială și instituțională în comunitate pentru 2021 și în ultimii cinci ani.

Pe lângă dezvoltare, alte domenii care contribuie la creșterea economică generală a comunității noastre includ:

Servicii

  • Serviciile municipale au fost consolidate pentru a servi mai bine comunitatea prin noua ofertă de servicii unică de la Tom Davies Square, care urmează să fie lansată în conformitate cu planul de redeschidere provincial. Acest nou proces simplificat va crea o zonă centrală pentru ca rezidenții să poată accesa cu ușurință serviciile municipale, inclusiv o zonă specifică construcțiilor, planificarii și dezvoltării.

Modificări ale politicii

  • În ultimii ani au fost implementate mai multe politici și programe, cu accent pe crearea de oportunități de locuințe. Strategia pentru locuințe la prețuri accesibile și mai multe planuri de îmbunătățire a comunității (CIP) oferă granturi și alte stimulente financiare pentru dezvoltări rezidențiale care îndeplinesc anumite criterii de accesibilitate și locație.
  • Strategia Nodurilor și Coridoarelor acordă prioritate investițiilor și intensificării în zonele centrale strategice ale orașului și pe coridoarele sale majore. Modificările recente aduse Planului Oficial și Reglementului de Zonare ajută la crearea mai multor utilizări mixte și opțiuni de locuințe pe Bulevardul Lasalle, cu zone suplimentare de urmat.
  • Modificările recente ale Regulamentului de zonare încurajează dezvoltarea locuințelor prin introducerea de politici pentru unitățile secundare și modificări ale cerințelor de parcare rezidențială. În plus, au fost adăugate clădiri multirezidențiale, case de bătrâni și unități de îngrijire pe termen lung ca utilizări permise în Zona Comercială a Centrului Comercial pentru a crește oportunitățile de dezvoltare aferentă.

Suport în afaceri

  • Prin sprijinul din partea serviciilor oferite Centrului Regional de Afaceri al Orașului, au fost demarate 33 de noi afaceri în 2021 și cinci extinderi de afaceri, pentru un total de 45 de locuri de muncă create, ceea ce arată o creștere cu cinci locuri de muncă în plus față de cele create în 2020.
  • Incubatorul de afaceri din Centrul de Afaceri Regional, cunoscut sub numele de Innovation Quarters, se apropie de lansarea oficială și este dezvoltat în parteneriat cu NORCAT și Camera de Comerț din Greater Sudbury. Programul va sprijini start-up-uri inovatoare, cu potențial de creștere ridicat, în stadii incipiente, în diverse industrii și anticipează sprijinirea a 30 de companii care vor absolvi, pentru un total de 60 de locuri de muncă create în următorii câțiva ani.

Film și televiziune

  • Sectorul filmului și televiziunii continuă să fie un motor economic pentru comunitate, cu peste 11 milioane de dolari în cheltuieli locale în 2021, rezultate din 10 producții, 356 de zile de filmări și cu mai mult de jumătate (53%) din echipa locală comunității. .

Inițiative de imigrare

  • Nou-veniții în Greater Sudbury au crescut prin intermediul programului pilot de imigrare rurală și nordică. În 2021, programul a recomandat 84 de persoane să aplice pentru rezidența permanentă. La includerea membrilor familiei acestor persoane, au existat un total de 215 de nou-veniți în comunitatea noastră prin intermediul programului.

„Mulțumesc Consiliului Local și personalului pentru angajamentul lor continuu de a ne asigura că comunitatea noastră rămâne rezistentă și competitivă, poziționând în același timp Greater Sudbury ca un loc în care oamenii își doresc să trăiască, să lucreze și să facă afaceri”, a declarat Ed Archer, director administrativ al orașului Greater Sudbury. . „Continuăm să găsim modalități inovatoare de a ne adapta politicile și de a face îmbunătățiri ale proceselor care afectează pozitiv creșterea economică generală a comunității noastre.”

Cei interesați să afle mai multe despre cum crește creșterea economică a Marii Sudbury în 2021, pot vizita Buletinul Economic pagină. Informațiile aferente vor fi partajate și raportate trimestrial în 2022.

-30-