Скокни до содржината

Вести

A A A

Прославување на филмот во Садбери

На 35th издание на Меѓународен филмски фестивал Синефест Садбери започнува во SilverCity Sudbury оваа сабота, 16 септември и ќе трае до недела, 24 септември. Greater Sudbury има многу да слави на овогодинешниот фестивал!

Се вклопува, снимен во Greater Sudbury минатото лето под насловот Крвав пекол, ќе се прикаже во 8 часот во понеделник, 18 септември. Во филмот глуми Емили Хемпшир (Крит на Шит), Меди Циглер (Стивен Спилберг Приказна од западната страна), Џулиет Амара (Riverdale) и Д'фараонот Вун-А-Таи (Кучиња за резервација) и ја раскажува смешната и потресна приказна за една тинејџерка која се соочува со ретка здравствена дијагноза. Филмот првпат беше прикажан на овогодинешниот SXSW и беше прикажан како дел од серијалот Централен филм на Меѓународниот филмски фестивал во Торонто.

Адаптација, документарен филм од режисерот Џејк Томас од Greater Sudbury, се прикажува во среда, на 20 септември во 6 часот и следи група спортисти во инвалидска количка додека се натпреваруваат во првата светска серија на адаптивни планински велосипедски трки во спуст.

Постојани парчиња, дебито на краткометражниот филм на Greater Sudbury на режисерката Жаклин Ламб, ќе се прикаже како дел од програмата Short Circuit во четврток, 21 септември во 12:30 часот.

Роден и израснат во Садбери, продуцентот Амос Адетуји има два филма прикажани на овогодинешниот Cinefest, и двата снимени во Greater Sudbury.
Инспириран од вистински настани, Кафе ќерка ја раскажува приказната за деветгодишно девојче од Кинеско потекло кое се соочува со расизмот во својата училница во Саскачеван од 1960-тите. Филмот се прикажува во петок на 2 септември во 22 часот.

Ора, длабоко личен одмазднички трилер на режисерот Лонзо Нзекве, снимен делумно во Нигерија и прикажан за време на овогодинешната програма на TIFF Industry Selects. Се прикажува во сабота на 23 септември во 4 часот

Дознајте повеќе и купете ги вашите билети овде: https://cinefest.com/

Самит на кино
Презентирани од страна на Културни индустрии Онтарио Север (CION), Самитот на кино се одржува од 20-23 септември за време на Синефест и се состои од панели за филмска индустрија, вмрежување и работилници. Овогодинешната конференција забележа рекорден број кандидати и ветува дека ќе биде драгоцена можност за северните жители да ги унапредат своите кариери во филмската индустрија.

Конференцијата содржи панели за:
-одржливо снимање филмови,
- растење на вашата кариера како член на екипажот,
-да ја отворите вашата кариера како филмски режисер и
- многу повеќе од шталата на најистакнатите канадски филмаџии.

За целосен список на настаните на Кино Самит и за аплицирање за бесплатна акредитација кликнете овде: https://cionorth.ca/cinema-summit-2023

 CTV Најдобро во шорцеви

Конкурсот CTV Best in Shorts се одржува како дел од Синефест оваа сабота, 23 септември во 12 часот. Програмата се состои од 8 филмови со четворица филмаџии од Greater Sudbury кои се избрани: Иан Џонсон (Еден куп ѓубре), Џ. Кристијан Хамилтон (Продолжи и крвари), Стефан Острандер (Моето автентично јас (Патување со уметност и аутизам)) и Сабрина Вилсон (Кога малиот Џони спие).

CTV Best in Shorts им дава можност на новите филмаџии од северно Онтарио да го прикажат својот филм пред публиката на фестивалот, да добијат изложеност во филмската индустрија и да се натпреваруваат за парични награди.
Дознајте повеќе и купете билети овде: https://tix.cinefest.com/websales/pages/info.aspx?evtinfo=821348~f430924d-9e88-455e-a7aa-d4128dfc8816&

Со нетрпение очекуваме да ве видиме на овогодинешниот меѓународен филмски фестивал Cinéfest Sudbury